Videók
A videóimat két YouTube csatornán találod meg: az egyik a nevemet viseli Havasi Ferenc, a másik a Filoszféra, amely az Új Akropolisz Egyesületé. Ezekből találsz egy válogatást itt lent.
Ezentúl pedig körülnézhetsz a TikTok csatornámon is, vagy ha informatikus vagy, akkor pedig önismeret témában rendszeresen tartok élő előadásokat az Önismeret informatikusoknak Facebook csoportomban.
A külső világunk a belső világunk tükre
Az önfejlesztés egyik talán legfontosabb felismerése, hogy az összes dolog, ami a külső világunkban történik (párkapcsolat, munka, pénz, …) az valójában a belső világunk tükröződése.
Hosszútávú boldogságunk és egészségünk kulcsa
A Harvard Egyetem kutató több, mint 75 évig kísértek évről-évre több, mint 700 embert nagyon különböző társadalmi osztályokból azt keresve, hogy vajon milyen tényezőn múlik első sorban a „jó élet”, a boldság és az egészség.
Tökéletlenségünk egyben a legnagyobb lehetőségünk
Ismered a japán kincugi művészeti irányzatot? Az nem hogy el akarná rejteni a sérüléseket, tökéletlenséget, sőt, ki is hangúlyozza azokat aranyporral. Mert hogy az teszi igazán élővé, egyedivé és sokkal értékesebbé az alkotást egy „sérülésmenteshez” képest. Ugyanez egy jó hozzáállás lehet a saját tökéletlenségünkhöz is.
Érzéseink kulcsai – világhelyzet szorongás feloldása
Az elmúlt pár évemre visszatekintve találtam valamit, ami talán a legtöbbet segített egy önazonosabb élet felé való haladásomhoz: az érzéseim jobban a „barátaim” lettek. Ennek a tapasztalatait igyekeztem összefoglalni ebben az előadásban.
Egyrészt mesélek általánosságban is az „optimális” érzelemkezelésről egy három részre bontott modellen keresztül, majd pedig egy saját konkrét példát is végigviszek, hogy én hogyan oldottam fel a saját „világhelyzet-szorongásom”.
Hogyan érdemes viszonyulnunk a jelenlegi világhelyzethez egyénileg?
Ebben a podcast jellegű beszélgetésben Ócsai Andrással és Rusznák Györggyel beszélgetek arról a kérdésről, hogy hogyan lehet érdemes viszonyulnunk a jelenlegi világhelyzethez. A saját tapasztalatinkon túl igyekeztünk meríteni történelmi tapasztalatokból, tudományos kutatási eredményekből és a koncentrációs táborok túlélőinek beszámolóiból.
Kommunikációs stílus teszt
Ebben a videóban pedig három percben bemutatom az alap kommunikációs stílusok (asszertív, agresszív, passzív, manipulatív) rendszerét és mindegyikről párszóban mesélek is. Találsz itt egy online tesztet is, ha kíváncsi vagy, hogy rád melyik hány százalékban jellemző.
Kedvenc kommunikációs leckém
Ebben a videóban az egyik kedvenc kommunikációs leckémet osztom meg, ami a beszólások, zaklatások elleni reakciókat mutatja be: először az ösztönöset, ami egy negatív spirált eredményez, aztán a tudatosat, amivel ebből ki lehet kerülni, sőt!
Az önazonos karrierváltás 4 fázisa
Én magam is karrierváltásban vagyok, és coaching folyamatokban kísértem is embereket különböző fázisokban. Ezek tapasztalatait igyekeztem összefoglalni a webináriumon. Egy beszélgetőtársat, Barbarát is meghívtam, hogy ő is előben hozzáadhassa saját tapasztalatait, megéléseit.
Hogyan upgradeljük a motivációnkat informatikusként?
A 2022-es Szabad Szoftver Konferencián elhangzott előadásomban a számítógép és az ember működését párhuzamba állítva mutatok támpontokat a motiváció fejlesztéséhez: hogyan debugoljuk és upgradeljük a saját, illetve akár az általunk vezetett csapat motivációját?
Kiemelkedően eredményes emberek 7 szokása
Dr. Stephen R. Covey könyve az egyik kedvenc könyvem, amit nagyon értékesnek tartok. Maga a szerző is azt mondja, hogy ezeket a szokásokat nem ő találta ki, hanem ezek olyan általános értékek, alapelvek, amelyek a legtöbb filozófiai rendszerben, vallásban megtalálhatóak és számos tudományos kutatás is alátámasztja hatékonyságukat.
Rácz Mónika – Léleknevelés
Mónika kidolgozott egy saját nevelési módszert, a Léleknevelést. Bár még a nagy álmát nem érte el, de már az eddigi életútja is számomra inspiráló példa arra, hogy hogyan tudja az ember felfedezni a saját erejét, fokozatosan kibontani azt, és önazonosan haladni tovább a nehézségek ellenére is.
Az allergia lelki megoldása?
Majdnem 30 éve velem van a pollenallergiám, ami meglehetősen megkeserítette az életemet. Aztán 2019-ben volt egy fordulópont, ami segített a lelki hátterének a megtalálásában…
Melyik a nehezebb: 1 kg vas vagy 1 kg toll?
Nemrég újra belefutottam ebbe a régi becsapós feladványba. Arra jöttem rá, hogy ez többszörösen is becsapós, és a megoldás megértésnek legalább 3 szintje van, és a fizikai ismeretterjesztésen kívül elgondolkodtató önismereti vonatkozásai is vannak.
A siker és a boldogság kapcsolata
Shawn Achor: A boldogság mint versenyelőny című könyvének alapgondolatát osztom meg a videóban, ami a boldogság és a siker ok-okozati összefüggését tisztázza tudományos alapokon.
Beszélgetés a szívünkkel #1 – Mi a szív?
Talán a szívünk az a részünk, ami tudhatja a válaszokat a legfontosabb kérdésekre. No de mi is az a szív? És mi segíthet abban, hogy valódi kommunikációba kezdjünk vele? Ez a sorozatrész ezt igyekszik körüljárni.
Beszélgetés a szívünkkel #2 – Az érzelmi világunk működése
Ahhoz, hogy a szívünkkel kommunikálni tudjunk, legalább alapszinten járatosak kell lennünk az érzelmeink világában. Ebben a részben ezzel igyekszünk egy kicsit jobban megismerkedni egy viszonylag egyszerű modell segítségével, ami az érzelemkezelési nehézségeket két szélsőségbe sorolja: az érzelmi elfojtásba és a kontrollálatlan érzelmi kiélésbe.
Beszélgetés a szívünkkel #3 – Érzelmi gátaink túllépése
Ebben a videóban néhány tippen megyünk végig, ami akkor segíthet, ha az előző részben lévő áttekintés alapján az érzelmi elfojtás jeleit észleltük magunkban. Van közöttük régi, jól bevált módszer is, amelyeket azonban érdemes saját korunkra, személyünkre szabni. Ebben mesélek kicsit a saját tapasztalataimról is.
Beszélgetés a szívünkkel #4 – Érzelmi csatornázás
Ebben a részben azt járjuk körül, hogy milyen módon tudjuk olyan csatornába terelni az érzelmeinket, amire legalább az igaz, hogy nem bánt mást, sőt, akár még előre is viheti a helyzetünket, önismeretünket.
Sztoikusok #1 – A sztoikus lelki hozzáállás
Ebben a videóban a sztoikus lelki hozzáállás alapját és erejét járjuk körül, ami lelki nyugalmat ad, hatékonnyá tesz és segít helyesen viszonyulni az időhöz is.
Sztoikusok #2 – kommunikációs tippek
Ha a csalódunk valakiben, akkor jó, hogyha tudatosítjuk – tanítják a sztoikusok, – hogy valójában nem az illetőben csalódunk, hiszen ő a saját természete szerint cselekszik, hanem abban a képben, amit alkottunk róla. Ez az, amiről a csalódás pillanatában kiderül, hogy nem felelt meg a valóságnak. Erről a sztoikus alapról indulva a kommunikációnk is jelentősen hatékonyabbá tehető.
Mire jó a sakk – talán neked is?
A sakkot indiai bölcsek alkották meg, hogy rajta keresztül az életről tanítsanak. Segítségével olyan tudást, olyan bölcsességet ismerhetünk meg, amelyet az életünk szinte összes területén kamatoztathatunk, még akkor is, ha nem vagyunk sakkozók.